Estanc valmistab Soome suurimale bio-tselluloositehasele erinevaid tooteid

Metsä Group on Soome üks suurimaid puidutööstusettevõteid. Temale kuuluv Metsä Fibre on Kemisse ehitamas uut ja innovaatilist bio-tselluloositehast. Investeeringu suuruseks on 1,85 miljardit eurot, mis on Soome puidutööstuse läbi ajaloo suurim investeering.

New Kemi bioproduct mill | Metsä Fibre (metsagroup.com)

Tselluloositehas hakkab tööle 2023. aasta kolmandas kvartalis ja tema tootmismaht saab olema 1,5 miljonit tonni aastas. Estanc, Valmet ja Metsä sõlmisid koostöölepingu 2021. aasta aprillis. Koostöös Valmetiga – juhtiva tehnoloogiaarendajaga maailmas, valmistame Kemisse kokku 25 toodet, nende seas ka kolm reaktorit ja kaks reaktorite protsessis osalevat mahutit. Suurim neist on 62 meetrit pikk, kaalub 170 tonni ja selle diameeter on 6 meetrit.

Tselluloositehase ehitamine on olnud pikk ja hästi planeeritud protsess. Plaane ehituseks tehti juba 2010. aasta alguses, reaalselt hakati ehitusega peale 2020. aasta augustis ning valmis on ta 2023. aasta teises pooles. Ressursitõhusus ja madal keskkonnamõju on uue tehase kaks peamist märksõna. Ressursitõhusus tähendab seda, et tootmises olevast puidust ei lähe mitte midagi raisku ning tehase kõrvalsaadustena tekkivaid kemikaale, vett ja energiat kasutatakse nii efektiivselt kui võimalik.

Estancis töötasid Metsä projektiga neli projektijuhti, kokku valmistasime 25 toodet, millest keerukaimad olid reaktorid – nende valmistamine toimus kahes etapis. Esimesed mahutid jõudsid Kemisse juba 2022. aasta märtsis, teine vedu toimub selle aasta juulis. Viimased survekatsed tehakse toodetele augustis ja sellega lõppeb ka Estanc’i panus uue bio-tselluloositehase ehitusele.

Reaktori paigaldamine

Estanc’is vastutab Kemi projekti eest projektijuhi Martin Lään, kelle arvates seisnesid projekti suurimad väljakutsed nii logistikas kui ka keerukates toodetes endis: „Tegu oli väga dünaamilise projekteerimisega, mahutite disain muutus ajas jooksvalt.“ Esmakordselt ettevõtte ajaloos toodeti suuremad mahutid allhanke kontekstis Paldiskis, mis pakkus ka omajagu väljakutseid. Õnneks on Estancil väga tugev kogemus tselluloosi ja paberitööstuses, tänu millele sujus kogu tootmisprotsess planeeritult.

Sellistes suurtes projektides osalemine on Estancile ülioluline, eriti kuna uus bio-tselluloositehas aitab kaasa jätkusuutlikuma puidutööstuse tekkele – jätkusuutlikkus on üks meie põhiväärtustest. Kemis tuleb kogu tooraine kas Soome või Rootsi teadlikult majandatud metsadest ja iga puu kasutatakse ära 100% ulatuses. Puidujääkidest valmistatakse näiteks paberikangast, millest saab teha erinevaid taaskasutatavaid pakendeid. Samuti toodab uus tehas ise tunduvalt rohkem elektrit kui tarbib ja on sealjuures täiesti fossiilivaba.

Jätkusuutlikkus on oluline osa Estanci visioonist: oma tegevusega aitame kaasa kestlikku maailma ehitamisele. Seetõttu oleme pühendunud ka kuuele ÜRO säästva arengu eesmärgile. Estanc’ile on oluline, et saame osaleda projektides, mille kaudu meie kliendid annavad panuse jätkusuutlikuma maailma loomisesse. Kemi uus biotselluloositehas on eelkirjeldatu väga heaks näiteks: Estanci tooted aitavad tselluloositootmise teha jätkusuutlikumaks kui see kunagi varem on olnud.

Mahuti transport