Estanci ja Tartu Ülikooli koostöö vesiniku salvestuse arendamisel
Estanc on alustanud koostööd Tartu Ülikooliga, et arendada uudset vesiniku salvestamise süsteemi, mis töötab madalrõhul. Tegemist on olulise sammuga turvalisemate, energiatõhusamate ja kuluefektiivsemate vesinikulahenduste suunas, toetades üleminekut puhtale energiale.


„Tänased vesiniku salvestamise lahendused põhinevad enamasti kas kõrgsurve- või madaltemperatuursetel tehnoloogiatel, mis on kallid, energiamahukad ja seotud suurte riskidega,“ selgitas Estanci tegevjuht Priit Haldma. „Meie uus lähenemine võimaldab vesiniku ajutist sidumist süsinikmaterjaliga madalal rõhul ning seejärel selle vabastamist. Nii vähenevad süsteemi lekke- ja purunemisriskid ning saame kasutada taskukohasemaid komponente, mis parandab märkimisväärselt kogu kasutustsükli energiatõhusust.“
Projekti kogumaksumus on ligikaudu 1,2 miljonit eurot, millest 50% rahastab Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS) rakendusuuringute ja tootearenduse toetusprogrammi kaudu. Projekt kestab kuni jaanuarini 2027.
Uuring tugineb enam kui kümneaastasele teadustööle Tartu Ülikooli keemia instituudis, kus professor Enn Lust on uurinud vesiniku salvestamist süsinikmaterjalides alates 2014. aastast. Tema juhitud meeskond keskendub ultra-väikeste pooridega süsinikmaterjalide sünteesile ja täiustamisele, et suurendada vesiniku sidumisvõimet.
„Meie eesmärk on luua lahendus, mis oleks ühtaegu teaduslikult innovaatiline ja tööstuslikult rakendatav,“ lisas Haldma. „Koostöö Tartu Ülikooli teadlastega annab meile tugeva teadusliku aluse, millele saame rajada tööstuses kasutatava tehnoloogia.“
Mis edasi?
Projekti lõppeesmärk on disainida ja valmistada prototüüp vesiniku salvestamise süsteemist, mis suudab konkureerida olemasolevate tehnoloogiatega nii hinna, ohutuse kui ka energiatõhususe poolest. Esimesed kontaktid potentsiaalsete koostööpartneritega vesiniku väärtusahelas on juba loodud.
Tartu Ülikooli keemia instituut
Tartu Ülikooli keemia instituut on juhtiv teaduskeskus vesinikutehnoloogiate uurimise ja arendamise vallas Eestis. Instituut panustab aktiivselt uute materjalide ja puhta energia lahenduste väljatöötamisse, toetades rohemajanduse arengut.