Gaasipesurid, tuntud ka nime all scrubber`id, on olulised komponendid nii tööstuses kui ka laevanduses. Fossiilkütuste põlemise tagajärjel eralduvad ohtlikud SOx ühendid, mille sattumine atmosfääri põhjustab keskkonna reostust, sealhulgas happevihmasid. Gaasipesureid kasutatakse suitsugaaside puhastamiseks ehk seadmete eesmärgiks on suitsugaasist ohtlikud ühendid välja pesta.

Meretranspordi reostustaset reguleerib Rahvusvaheline Mere Organisatsioon IMO (International Maritime Organization) Lisaks praegu kehtivale 0,1% Väävli piirangule heitegaasides (SECA) piirkonnas, kuhu kuuluvad Balti meri, Põhjameri, USA Ida- ja läänerannik, otsustas IMO kehtestada globaalse 0,5% väävli piirangu alates 2020. aastast. Hinnanguliselt 70 000 laeva on sunnitud muutma oma energia allika kütust või konfiguratsiooni peale piirangu jõustumist ning suitsugaaside pesemine on üks võimalikest variantidest.

Estanc AS toodab kliendi jooniste järgi gaasipesurite terasosa. Gaasipesurite terasosa koosneb haruldastest terasesulamitest, mis teevad seadmest kogu gaasipesurite süsteemis olulise ja hinnalise osa. Gaasipesurid koosnevad kestast ehk mahutist ning siseosadest. Siseosadeks on erinevad torustikud, restid, kanalid ja võrgud.

Estanc AS-i võib lugeda regiooni üheks kogenuimaks ja suurimaks gaasipesurite terasosa valmistajaks. Enamik scrubber`id meenutavad väliselt tavalist mahutit, kuid eriliseks ja keeruliseks teevad seadme siseosad ning kasutatavad materjalid. Scrubber`ite sees on keerulised torustike süsteemid, erilahendusena väljatöötatud restid ja erinevad tasapinnad, mis tuleb kompaktselt väliskesta sisse paigaldada. Koostamine toimub läbimõeldud etappidena ja erimaterjalide liitmine nõuab keevitamise tipptaset. Seadmete suurusest ja projektipõhisusest tingituna on kogu koostamine ja keevitamine automatiseerimata ja nõuab kogenuid ja professionaalseid töötajaid. Estanc AS on suutnud ennast turul tõestada ja on piirkonna suuremate scrubber`ite süsteemide pakkujate koostööpartneriks. Estanc AS on valmistanud scrubber`eid alates 2010. aastast ning tänaseks on meie tehastes valminud 51 marine scrubber`it ja 15 land scrubber`it.

Landscrubber`ite kasutusvaldkonnaks on erinevad tootmise- ja jõujaamad, kus kasutatava kütuse põletamise jääkides on ühendid, mis tuleb keskkonna nõuetest lähtuvalt suitsugaasidest eemaldada. Marine scrubber`id paigaldatakse laevadele, mis kasutavad kütuseks raskekütte õlisid, mille suitsugaasid peavad üha karmistuvate nõuete kohaselt sisaldama järjest vähem keskkonnale kahjulikke ühendeid. Kahe scrubber`i erinevus tuleneb erinevast keskkonnast. Marine scrubber`id peavad vastu pidama laeval valitsevale vibratsioonile ja kestma merevee keskkonnas, mistõttu on marine scrubber`ite disain keerulisem ja ka materjalid nõudlikumad.

SERTIFIKAADID, MIDA SELLE TÖÖ JAOKS OMAME

Põhimaterjalideks scrubber`ite valmistamisel on erinevad kõrge nikli ja kroomi sisaldusega metallisulamid, nagu näiteks:

 • EN 1.4462 duplex roostevaba teras
 • EN 1.4410 super-duplex roostevaba teras
 • EN 1.4547 high-alloy austenitic roostevaba teras
 • EN 1.4562 iron-nickel-chromium-molybdenum sulam
 • Alloy 6XN (EN1.4529) high-alloy austenitic roostevaba teras
 • Alloy 59 (EN2.4605) high-alloy austenitic roostevaba teras
 • Hastelloy C-276 (EN2.4819) high-alloy austenitic roostevaba teras

FAKTID

 • Esimene land scrubber valmis 2010. aastal.
 • Esimene marinescrubber valmis 2012. aastal.
 • Kõige suurema läbimõõduga valmistatud scrubber– diameeter 5,3 m
 • Kõige pikem scrubber– kõrgus 17,3 m
 • Kõige suurema detailide arvuga scrubber–7660tk
 • Kõige töömahukam scrubber`i projekt –6300 h

PROJEKTID

 

Projektide videod

Video ThumbnailWorld's biggest Marine Scrubber l Estanc – youtube Video